HAKKIMIZDA

HAKKIMIZDA

Geleneksel ata yadigarı ve sanat dalı olarak günümüze kadar sayısız vamii ve çeşmeleri süsleyerek, ölümsüz eserler meydana getiren, inanç ve sükun içinde gönüllerde taht kurmasına  katkıda bulunan eserlerimiz, Kütayhamızın simgesi, ekmeği, aşı ve aın yazısıdır. Ve genç kızlarımızın ince ince nakışları, sanatı ile ölümsüz kervanına katılan ustamızı, fırın çıkışında, sanatın meyvelerini derlerken duyduğu heyecanın alnındaki tere yansımasıdır.

Çini bir yüzü sırlanarak renkli motif ve dekorlarla nakışlanmış bir kaplama malzemesidir. Çinilerimizin desenlerinin yapılmasında sır altı tekniği kullanılır. Çinicilik sanatının Orta Asyada başlayıp buradan Anadoluya ve Avrupaya taşıdığına inanılmaktadır. Günümüze güzel sanatların içinde yer alan çiniyi bir süsleme malzemesi olarak binalarda ve kitabelerde Asurlular, Mısırlılar, İranlılar ve Orta Asya Türkleri kullandılar. Selçuklular ve Osmanlılar zamanında Anadoluda çeşitli yerleşim merkezlerinde çini imalatı yapılmıştır. Selçuklularda firüze(turkuvaz), yeşil, kobalt mavisi, açık lacivert, beyaz ve bazen siyah olarak görülen 7 rengin 16. yy Osmanlı çinilerinde sır altına tatbiki dünya çini sanatında benzeri görülmemiş bir teknik gelişmedir. Kütahya Osmanlı İmparatorluğundan beri çini üretimi yapıldığı tek merkezdir.

Çini karolarımız başta camiler olmak üzere restorasyon çalışmaları otel, havuz, villa, geleneksel türk hamamı, sauna, mutfak, banyo iç ve dış dekorasyonlarında günümüz teknolojisini kullanarak uzman usta ekiplerimiz tarafından yapılmaktadır.